Twarde i miękkie światło w fotografii

Ogólnie rzecz biorąc w fotografii możemy wyszczególnić 2 warianty wiązek światła – twarde światło oraz miękkie światło. Znaczenie tych terminów jest całkiem łatwe, jednak w gwoli ścisłości twarde światło kształtuje twarde cienie, a miękkie światło tworzy rzecz jasna miękkie. Twarde światło jest wywołane przez nieduże, kierunkowe źródło światła. Z kolei miękkie światło pochodzi z sporego czy też przefiltrowanego źródła światła.

Jedną z bardzo ważnych umiejętności, którą musi posiąść niedoświadczony fotograf, będzie sztuka odczytania oświetlenia a także ustalenia użytych ustawień aparatu na zdjęciach stworzonych przez innych fotografów. Jeżeli dostrzegasz, w jaki sposób określany będzie kierunek oświetlenia i jego stopień dyfuzji oraz jak wpływa to na zdjęcia, to łatwiej będzie Ci wybrać ustawienia aparatu i ustawić poprawne źródło światła, żeby zrobić to, co chcesz zrobić.

Użyty rozmiar przysłony będzie mieć olbrzymie znaczenie. Ułatwi Ci to stwierdzić, jak szeroko otwarta była przysłona w trakcie fotografowania. Długość ogniskowej a także odległość pomiędzy aparatem a przedmiotem fotografii będą także posiadały wpływ na rodzaj płaszczyzny definiowania głębi ostrości, dlatego pamiętaj o uwzględnieniu tego elementu.

Musisz sprawdzić umiejscowienie światła przed wykonaniem zdjęć. Może być to potrzebne do efektywnych zdjęć. Oświetlenie przesuwa się w linii prostej, więc należy udostępnić je swojemu podmiotowi a również ukierunkowanemu ciału. Jeśli fotografujesz na zewnątrz, wybierz moment dnia, w którym słońce będzie najjaśniejsze, oraz zaadaptuj je do swoich celów. W sytuacji zdjęć plenerowych najodpowiedniejszym momentem będzie poranek bądź południe. W przypadku zdjęć w pomieszczeniach, należy wyszukać okna po wschodniej części, w sytuacji gdy fotografujesz rano i zachodniej stronie, w sytuacji gdy sesja zdjęciowa jest po południu. Gdy znasz prawidłową ścieżkę oświetlenia, będziesz w stanie łatwo dostosować ją do swoich potrzeb.

Leave a comment